Студентска посета на Баталјонот за специјални операции на АРМ „Волци„

На 22.04.2019 година во касарната „Илинден“ студентите од Факултетот за безбедност-Скопје беа во посета на полкот за специјални операции и баталјонот за специјални намени „Волци„ при АРМ.
На самиот почеток на посетата студенти беа примени од страна на Командантот на баталјонот за специјални намени потполковник д-р Ѓорги Вељовски каде беа презентирани мисијата, целите, задалчите и искуството на припадниците дома и надвор во мисиите за поддршка на мирот.
Триесетте студенти кои се слушатели на втора и четврта година од студиската програма Безбедност под менторство на доц. д-р Марјан Ѓуровски  со големо внимание ја следеа методско показната вежба на единицата „Волци„.
На крајот на посетата имаше Тактичко Технички збор на кој беше изложенa дел од опремата и вооружувањето кое се користи во единицата. Прашањата од страна на студентите беа присутни на секоја од работните точки што реално го отслика и нивниот интерес за покажаното. Посетата беше одлична можност да се споделат знаењата од припадниците на полкот и студентите детално се запознаат со функционирањето на значаен сегмент од безбедносниот-одбранбен систем на Република Северна Македонија.
Blog Attachment